Masaże

Masaże

MASAŻ LECZNICZY I RELAKSACYJNY

Podstawowy i główny masaż całego ciała lub jego partii z wykorzystaniem tradycyjnych technik masażu, polegający na oddziaływaniu bodźcami mechanicznymi na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki stawowe i więzadła, w celu wywołania w nich pozytywnych reakcji.

W zależności od technik i celu masażu może on działać leczniczo bądź relaksacyjnie. Stosując mocniejsze techniki i działając na głębiej położone tkanki wpływamy pobudzająco na organizm, natomiast rozluźniamy go stosując techniki bardziej powierzchowne i delikatniejsze.

Masaż klasyczny przynosi wiele pozytywnych skutków leczniczych dla organizmu, między innymi: obniża napięcie mięśniowe, działa przeciwbólowo, rozluźniająco, przyspiesza regenerację mięśni poprawia ich jędrność i elastyczność, poprawia krążenie, zmniejsza przykurcze, niedowłady, poprawia ruchomość w stawach, przyspiesza rehabilitację, odżywia tkanki, zapobiega zanikom mięśniowym, a także przyspiesza przemianę materii.

Masaż ten można wykonywać również profilaktycznie. Poprzez działanie rozgrzewające, bądź rozluźniające klasyczny masaż przynosi ulgę obolałym i spiętym mięśniom ciała.

MASAŻ SPORTOWY

W swoich technikach podobny jest do klasycznego masażu leczniczego. Wykonywany jest jednak zdecydowanie silniej i energiczniej.

Celem masażu sportowego jest jak najszybsze przygotowanie do ekstremalnego wysiłku sportowego, osiągniecie maksymalnych wyników sportowych, jak i usuniecie dużego zmęczenia organizmu po wysiłku fizycznym. Na skutek stosowania masażu sportowego dochodzi do usunięcia zakwasów, napięć mięśniowych bądź likwidacji powstałych kontuzji.

 Masaż sportowy jest integralnym elementem systemu odnowy biologicznej. Wykorzystywany jest jako środek pomocniczy w profesjonalnych programach treningowych. Pozwala lepiej przygotować ciało sportowca do wysiłku fizycznego. Zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.

Masaż sportowy jest zalecany zarówno sportowcom zawodowym jak również powinni korzystać z niego sportowcy – amatorzy, dla osiągnięcia lepszych rezultatów i poprawy samopoczucia. Techniki masażu sportowego jako działanie terapeutyczne dostosowane są ściśle do uprawianej dyscypliny sportu.

Zastosowanie techniki izometrycznej w masażu sportowym wspomaga trening masy mięśniowej i ma na celu spowodowanie szybkiego przyrostu masy i siły mięśni, zabieg polega między innymi na oddziaływaniu na mięsień napięty izometrycznie.

MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ

Masaż bańką chińską dzięki podciśnieniu jakie się wytwarza w trakcie kontaktu skóry z bańką intensywnie stymuluje tkankę podskórną i wyraźnie poprawia stan mało elastycznej skóry. Masaż ten pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu. W wyniku przyspieszenia przemiany materii następuje redukcja tkanki tłuszczowej, czyli jest doskonały w trakcie odchudzania. Ma nieocenioną moc w zastosowaniu w kuracji antycellulitowej lub jako drenaż limfatyczny.

Jednak przede wszystkim masaż ten doskonale uspokaja i relaksuje. Jest dobry dla osób zestresowanych, przemęczonych, prowadzących siedzący tryb życia oraz po wyczerpującym wysiłku fizycznym.

Masaż bańką chińską powinien być wykonywany w 10-12 seriach, z odstępami między kolejnymi zabiegami nie rzadziej niż 3 dni. Profilaktycznie jednak przynajmniej 1 raz w tygodniu.

DRENAŻ LIMFATYCZNY

To bardzo skuteczny rodzaj specjalistycznego masażu, pozwalający szybko udrożnić zalegający płyn limfatyczny w kończynach i tym samym zlikwidować obrzęki i wysięki pochodzenia limfatycznego.

Jest najskuteczniejszym zabiegiem w walce z obrzękami. Daje znaczną ulgę i przywraca właściwy wygląd kończyn. Stosowany jest z powodzeniem we wszelkiego rodzaju obrzękach kończyn dolnych jak i górnych np. po mastektomii, kiedy węzły chłonne pachowe są wycięte i odpływ limfy do tych naczyń jest niemożliwy, co powoduje obrzęki. Drenaż działa oczyszczająco na cały organizm, usuwa zbędne produkty przemiany materii. Stosowany również jako element terapii odchudzającej.